Sanat ve Teknoloji | Günümüzde Sinematografi

Peki Nedir Bu Sinematografi?

Sinematografi  yunanca: kine (hareket) ve graphos (yazı), sinema filmi için 
görüntü kaydederken ışıklandırma ve kamera tercihleri yapma disiplinidir. Bir dizi kural diyebiliriz aslında.

Radyo televizyon okuyanlar iyi bilir. Okulda sıkıldıkları o teorik dersler var ya hani işte tamda onlardan bahsediyorum. Aslında radyo televizyon yada sinema televizyon okulları öğrencilere sinematografi yi öğretiyor. Burada ne kadar iyi öğrettiğini yada öğrencinin anlatılanı ne kadar algıladığı tabi ki tartışılır ama bu okulların temel amaçlarından birisi de bu aslında.

Eskiden bir şey çekmek ve onu yayınlamak neredeyse bir çok kişi için imkansızdı. Ama şuan mark 2 lerle başlayıp bu serüvene mark 3 lerle devam eden  ve aynasız kamera teknolojisi ile  bir çığır aşan bu yeni nesil kameralar sayesinde 4 k stabil görüntüler elde edebiliyoruz. Dizi ve film gibi oldukça zor projeleri dijital platformlar sayesinde kitlelere ulaştırabiliyoruz ki behsat ç buna en güzel örnek olmuştur diye düşünüyorum. Konuyu toparlayacak olursak sanat ve teknoloji ikilisinin videographerların üzerinde bir hayli olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Sinematografi Kurallarından bahsetmeden önce ben size sanat ve teknoloji ikilisinden örneklerle bahsetmek istiyorum. Bizi heyecanlandıran büyük ikili diyebilirim. Sanat ve teknoloji ikilisi bizim için büyük ilham kaynağı oldu aslında.

Günümüzde sanat ve teknoloji paralel yürümekte. Şimdi bu söylediğime tepkiler olacaktır. “Hadi be ressamın teknoloji ile ne işi olur” “–Alt tarafı palet, tual, fırça !-“  Ama tırnak için de tekrar ediyorum ne demiştim ilk cümlemde “günümüzde”

İşte Hepimizin yaptığı, gözden kaçırdığı o muhteşem hata! Günü yakalayamamak, teknolojiye ayak uyduramamak. Bu her meslek grupları için geçerli aslında ki sanatı icra edenlerin yada bu sektörün her hangi bir alanında çalışanların bu konu üzerinde titizlikle durması gerektiğini düşünüyorum.

Örnek verecek olursam;Artık kendi evinizde müzik kayıtlarınızı alabiliyor dev stüdyolara dev prodüksiyonlara ihtiyaç duymadan bilgisayar, yazılımlar ve yardımcı pluginler sayesinde albümler oluşturabiliyoruz.

Ressamlar, teknik çizimciler modacılar, tasarımcılar artık touch padler ve yazılımlar sayesinde uygulamalar sayesinde çizimlerini, eserlerini yaratabiliyorlar.

Fotoğrafçılar ve videographer lar çektikleri görüntüleri artık filmlere değil dijital ortamda belleklere kaydediyor. Ve karanlık odalarda, labaratuarlar da değilde telefon pc ve tabletlerden görüntülüyor ve tüm müdahaleleri buradan yapıyorlar.

Öte yandan tüm bu medya araçlarını eserleri, çekilen görüntüleri, artık dijital ortamlarda kitlelere sunup reklam, pazarlama ve pr süreçlerini buradan yönetip kontrol ediyoruz.

Depolama ve transfer sürecini düşünecek olursak geçmişte dev arşivler arasına gömülüp bir bandı 1-2 günde bazen günlerce haftalarca başka bir şehire/ ülkeye transfer ederken şimdi bulutlara depolayıp transfer sürecini saatlere hatta dakikalara indirmiş durumdayız.

Buna benzer daha bir çok örnekle sanat ve teknolojinin paralel yürüdüğünü kanıtlayabiliriz.

Konumuza dönecek olursak, videonun başında bazı kurallardan bahsetmiştik. Ben bunların bir dizi kural değilde sinematografik eser yaratmak için yardımcı ipuçları olduğunu düşünüyorum. Ve sizinde bu şekilde yorumlamanızı ve benimsemenizi tavsiye ederim. Bu öğrenmeyi daha keyifli hale getirecektir ve sizde sürekli bu konu hakkında bir merak uyandıracaktır.

Sinematografik görüntilerin basit bir youtube  videosu içinde dahi olsa izleyici üzerinde yarattığı etkiyi hepimiz tahmin edebiliyoruz. Ve eminim hepiniz böyle görüntüler çekmek istiyorsunuz. Şimdi size çekeceğiniz videonun sıradan bir videodan ayırt edici estetikliğe sahip olabilmesi için birkaç ip ucu vereceğim.


1-Pozlama ( Diyafram, Estantene,  ISO ) video ve fotoğraf arasındaki iso farkı ?

2-Kompozisyon ( kafa boşluğu, bakış boşluğu, Üçte Bir Kuralı, Çekim Ölçekleri,)

3-Işık (Güneş ışığı, harici ışıklar, Reflektör,Işığı Süzme, Kesme)

4-Kamera Hareketleri (pan, tilt, doly, slider)

5-Kurgu (premiere pro)

6-Renk (Lut kullanımı, s-log-basic ayarlar, renk profili oluşturma,)

7-Ses (mikrofonlar, kayıt)

About the author: Sezai Demirer

Leave a Reply

Your email address will not be published.